66-400 Gorzów Wielkopolski
Szarych Szeregów 2
„Uważam, że największym darem,
jaki możesz dać swojej rodzinie i światu, jest zdrowy Ty.”
Joyce Meyer
W roku szkolnym 2022/2023 będziemy nadal kultywować promocję zdrowia podejmując działania zgodne z potrzebą wynikającą z przeprowadzanych badań wśród pracowników, nauczycieli oraz dzieci. Koncepcję pracy naszego przedszkola, jego organizację i strukturę dostosujemy do długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców.
W przedszkolu został powołany zespół do spraw promocji zdrowia w składzie:
Marta Mazur - Koordynator programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”
Lidia Makarenko- Nauczyciel
Magdalena Grolewska - Nauczyciel
Poniżej prezentujemy główne założenia Przedszkola Promującego Zdrowie.
Koncepcja Promocji Zdrowia Promocja zdrowia jest nową, rozwijaną na świecie od lat 80. XX w., strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności. W 1986 r., w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia – podstawowym dokumencie w tej dziedzinie – promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę.
Definicja przedszkola promującego zdrowie Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
Dlaczego w przedszkolu ważna jest Promocja Zdrowia? Przedszkole jest społecznością, w której codziennie przebywa grupa ludzi realizujących różne cele i zadania. Są to zarówno pracownicy przedszkola jak i dzieci i ich rodzice. Na funkcjonowanie tych osób wpływa wiele czynników i kształtowane są różne postawy. W przedszkolu promującym zdrowie priorytetem jest zdrowie wszystkich członków społeczności przedszkola. Każda z jej grup ma specyficzne cechy i potrzeby w zakresie ochrony i promocji zdrowia, różny status i możliwości uczestniczenia w tych działaniach.
Dzieci
U dzieci w wieku przedszkolnym kształtuje się wiele podstawowych zachowań oraz umiejętności związanych ze zdrowiem i dbałością o nie. Zachowania te oraz tryb (organizacja) życia dzieci w znacznym stopniu zależą od osób dorosłych, a zwłaszcza rodziców. Zakres możliwości dokonywania przez dziecko samodzielnych wyborów, np. w zakresie żywienia, sposobu spędzania czasu, aktywności fizycznej, sposobu ubierania się, jest niewielki. Rodzice i nauczyciele stanowią dla dzieci w okresie przedszkolnym niekwestionowany autorytet.
W przedszkolu promującym zdrowie ważne jest przygotowywanie dzieci do podejmowania świadomych działań dla ich własnego zdrowia i zdrowia innych osób.
W tym celu należy:
Pracownicy przedszkola.
W przedszkolu promującym zdrowie kluczowym zadaniem jest inwestycja w zdrowie jego pracowników i ich kompetencje w zakresie prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.
Pracownicy przedszkola promującego zdrowie powinni:
Rodzice
Rodzice dzieci są pierwszymi i najważniejszymi edukatorami do zdrowia swoich dzieci! Styl życia wielu rodziców odbiega od prozdrowotnego, nie są oni dobrymi modelami w tym zakresie dla swoich dzieci, nie tworzą dla nich pozytywnych wzorców. Przedszkole może zaoferować im wsparcie w tym zakresie. Pozyskanie rodziców i wspieranie ich w rozwoju kompetencji wychowawczych i w zakresie dbałości o zdrowie jest podstawowym warunkiem skuteczności edukacji zdrowotnej dzieci.
Bibliografia: „Przedszkole Promujące Zdrowie – Poradnik dla przedszkoli i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia”, autorzy: Magdalena Woynarowska-Sołdan, Barbara Woynarowska, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2017r.
66-400 Gorzów Wielkopolski
Szarych Szeregów 2