Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Przedszkole Promujące Zdrowie

„Uważam, że największym darem,

jaki możesz dać swojej rodzinie i światu, jest zdrowy Ty.”

Joyce Meyer

 

W roku szkolnym 2022/2023 będziemy nadal kultywować promocję zdrowia podejmując działania zgodne z potrzebą wynikającą z przeprowadzanych badań wśród pracowników, nauczycieli oraz dzieci. Koncepcję pracy naszego przedszkola, jego organizację i strukturę dostosujemy do długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców.

 

W przedszkolu został powołany zespół do spraw promocji zdrowia w składzie:

Marta Mazur - Koordynator programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”

Lidia Makarenko- Nauczyciel

Magdalena Grolewska - Nauczyciel

 

Poniżej prezentujemy główne założenia Przedszkola Promującego Zdrowie.

 

Koncepcja Promocji Zdrowia Promocja zdrowia jest nową, rozwijaną na świecie od lat 80. XX w., strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności. W 1986 r., w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia – podstawowym dokumencie w tej dziedzinie – promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę.

 

Definicja przedszkola promującego zdrowie Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

  • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
  • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu

 

Dlaczego w przedszkolu ważna jest Promocja Zdrowia? Przedszkole jest społecznością, w której codziennie przebywa grupa ludzi realizujących różne cele i zadania. Są to zarówno pracownicy przedszkola jak i dzieci i ich rodzice. Na funkcjonowanie tych osób wpływa wiele czynników i kształtowane są różne postawy. W przedszkolu promującym zdrowie priorytetem jest zdrowie wszystkich członków społeczności przedszkola. Każda z jej grup ma specyficzne cechy i potrzeby w zakresie ochrony i promocji zdrowia, różny status i możliwości uczestniczenia w tych działaniach.

 

Dzieci

U dzieci w wieku przedszkolnym kształtuje się wiele podstawowych zachowań oraz umiejętności związanych ze zdrowiem i dbałością o nie. Zachowania te oraz tryb (organizacja) życia dzieci w znacznym stopniu zależą od osób dorosłych, a zwłaszcza rodziców. Zakres możliwości dokonywania przez dziecko samodzielnych wyborów, np. w zakresie żywienia, sposobu spędzania czasu, aktywności fizycznej, sposobu ubierania się, jest niewielki. Rodzice i nauczyciele stanowią dla dzieci w okresie przedszkolnym niekwestionowany autorytet.

 

W przedszkolu promującym zdrowie ważne jest przygotowywanie dzieci do podejmowania świadomych działań dla ich własnego zdrowia i zdrowia innych osób.

W tym celu należy:

  • przekazywać dzieciom spójne i zrozumiałe dla nich informacje dotyczące zdrowia i zachowań z nim związanych,
  • pytać dzieci o zdanie i opinie w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, i brać je pod uwagę,
  • powierzać dzieciom niektóre proste zadania,
  • zachęcać dzieci do generowania pomysłów,
  • zachęcać dzieci do współpracy z rówieśnikami i dorosłymi oraz tworzyć warunki do tej współpracy. 

Pracownicy przedszkola.

W przedszkolu promującym zdrowie kluczowym zadaniem jest inwestycja w zdrowie jego pracowników i ich kompetencje w zakresie prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

Pracownicy przedszkola promującego zdrowie powinni:

  • uświadomić sobie wartości zdrowia,
  • określić czynniki wpływające na ich zdrowie, w tym zwłaszcza czynniki związane ze stylem życia,
  • rozwijać kompetencje w zakresie dbałości o zdrowie własne i innych,
  • podejmować korzystne dla zdrowia zmiany w swoim stylu życia,
  • rozumieć koncepcję promocji zdrowia i Przedszkola Promującego Zdrowie,
  • doskonalić umiejętności prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

 

Rodzice

Rodzice dzieci są pierwszymi i najważniejszymi edukatorami do zdrowia swoich dzieci! Styl życia wielu rodziców odbiega od prozdrowotnego, nie są oni dobrymi modelami w tym zakresie dla swoich dzieci, nie tworzą dla nich pozytywnych wzorców. Przedszkole może zaoferować im wsparcie w tym zakresie. Pozyskanie rodziców i wspieranie ich w rozwoju kompetencji wychowawczych i w zakresie dbałości o zdrowie jest podstawowym warunkiem skuteczności edukacji zdrowotnej dzieci.

 

 

Bibliografia: „Przedszkole Promujące Zdrowie – Poradnik dla przedszkoli i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia”, autorzy: Magdalena Woynarowska-Sołdan, Barbara Woynarowska, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2017r.

Data dodania: 2022-11-29 05:09:47
Data edycji: 2023-07-31 20:25:49
Ilość wyświetleń: 107
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej